Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Panorama

Archiwum aktualności

W dziale "Biografia" zmiany - zamieściłam obszerny esej na temat Jana Zycha znaleziony na krośnieńskim forum (dokładny adres znajduje się pod ww. tekstem). Autora - jeśli kiedyś zawita na tej stronie - proszę o kontakt.

Ponadto nowy porządek w wierszach - posegregowałam je chronologicznie względem tomików. Dodałam także "Kantatę", którą śpiewał Marek Grechuta.

28.06.2008

W dziale "Inspiracje" kolejna nowość - wiersz "Miasteczko w Karpatach" pióra Jerzego Harasymowicza, poświęcony Jankowi Zychowi.

04.05.2008

Już niebawem kilka (...naście? ...dziesiąt?) nowych wierszy. Wszystkie z tomiku "Wędrująca Granica" wydanego przez krakowskie Wydawnictwo Literackie w 1961 roku.

* * *

"Z przyjemnością czyta się te młodzieńczo świeże, naiwne czasem, ale pełne wdzięku liryki. "Tamta miedza to zielona ławka moja" - mówi poeta w wierszu "Moi nauczyciele", a my przyjmujemy tę wypowiedź bez zastrzeżeń, bez podejrzewania w niej pozy i aktorskiego mizdrzenia się. Utwory, które złożyły się na debiutancki tom Zycha, nie powstały jako "literatura, ta papierowa reszta życia". Pełno w nich odwoływania się do faktów, pełno realiów, branych wprost z codzienności, a nie z magazynu literackich rekwizytów. (...) Zych stara się stworzyć własną poetykę, czerpiącą z doświadczeń bezimiennych pieśniarzy ludowych, ale nie będącą naśladownictwem ich metod tworzenia. Dlatego rozłamuje on strofę, rozbija regularność rytmiczną, szuka form wyrazu jak najbardziej własnych..."

(z recenzji Stefana Lichańskiego "Zielone skrzypce", Twórczość Nr 9, 1955).

28.04.2008

W dziale "Inspiracje" zamieściłam obszerny esej autorstwa rzecz jasna Jana Zycha na temat twórczości Haliny Poświatowskiej, będący jednocześnie wstępem do Jej "Wierszy Wybranych", które ukazały się po raz pierwszy w 1975 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.

6.02.2008
2007 - 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone. Napisz do admina.